Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jorkšír je in !

 

Jorkšír je in ...♥♥♥

Nejoblíbenější jsou v Česku jorkšírští teriéři. Tito malí psi jsou doslova všude. Chovají je osamělé ženy bez partnera, považující psa za své miminko, ale i rodiny s dětmi, kterým chyběl nenáročný chlupatý společník. Dokonce si jej pořizují i lidé žijící ze sociálních dávek. Jorkšír je zkrátka in a chce ho mít (skoro) každý. Není plemeno, které by tolik rozdělovalo chovatele psů i nechovatelskou veřejnost. Na jedné straně stojí přesvědčení, že jorkšír je jen malá hysterická potvora, a na druhé, že jde o naprosto úžasného pejska, se kterým můžete dělat cokoliv. Někteří chovatelé jej dokonce považují za skvělé hlídače, protože dá vždy vědět, když se blíží cizí osoba. „Jork je pro každého. Je to srdíčko obalené srstí, nadevše milující svého majitele," je přesvědčená Milada Piroutková z Českomoravského klubu chovatelů Yorkshire Teriérů. I když se to na první pohled nezdá, toto plemeno bylo původně šlechtěno jako pracovní. V dnešním jorkšírovi s mašličkami a beruškami v chlupech byste asi jen těžko hledali lovce krys a myší, ale tak žili předci jorkšírů. Jejich úkolem bylo hubit hlodavce ve stájích.

Obrovský zájem o jorkšíry má ale i odvrácenou tvář. Drtivá většina psů chovaných v Česku je totiž bez průkazu původu. Jde tedy o psy, kteří se více či méně podobají předloze, ze kterou jsou lidé ochotní platit vysoké částky. Cena psa bez „papírů" se pohybuje mezi 4 až 8 tisíci, pes s rodokmenem stojí od 8 do 30 tisíc v závislosti na kvalitě předků a možné výstavní budoucnosti. „Koupě psa bez průkazu původu je sázka do loterie. Záleží jen na poctivosti prodávajícího. Můžete draze koupit křížence a v tomto případě vám nepomůže ani soudní řízení," varuje chovatelka. Řešení je podle ní jednoduché, nekupovat psa bez papírů. Jinak si domů přinesete luxusního voříška. Divoký a nijak nekontrolovaný chov s sebou nese další riziko. Používají se v něm psi, kteří byli ze řádného chovu vyřazeni pro nějakou vývojovou vadu, jak fyzickou, tak povahovou. V psí populaci se tak vyskytuje více „zmetků", což také znamená vyšší výdaje na veterinární péči pro majitele.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bonitace

(Hana Řehackova, 10. 9. 2012 17:29)

Dobrý den mame 16 měsičního Jorkšírka a mám zájem o bonitaci , ale nevim kde se informovat .Prosím o informaci děkují Hana Řeháčková jsme z Ostravy

jokšírek

(missi, 22. 6. 2012 19:11)

jeste ho nemam ale dostanu ho k narozkam

 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 19150
Měsíc: 114
Den: 2